Używamy pilków cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Możesz wyłączyć je w ustawleniach przegladarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.
Ukraina! Program Festiwalu
PL EN
12 X 2016

Ukraina! Festiwal Filmów Ukraińskich

20 – 23 października  w Kinie Iluzjon w Warszawie i jest to pierwsza tego typu impreza odbywająca się w stolicy. W programie znajdą się najciekawsze produkcje filmowe ostatnich lat, które poruszyły Ukraińców lub zaistniały na festiwalach filmowych na świecie. A także warsztaty kuchni ukraińskiej i spotkanie dla dzieci przygotowane przez lubianych i nagradzanych animatorów z Misiowych Poranków. Trwa również zbiórka pieniędzy na koncert zespołu The Hypnotunez na portalu polakpotrafi.pl.

Od 7 października w kasie Kina Iluzjon można będzie kupować bilety na festiwal. Bilety w cenie 14 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy).

UKRAINA! festiwal na polakpotrafi.pl

Oprócz pokazów filmowych odbędzie się też koncert ukraińskiego zespołu THE HYPNOTUNEZ.  To prawdziwe uderzenie dźwięku i pozytywnej energii prosto z Ukrainy,  koncertowa „petarda”, doskonałe połączenie swingu, jazzu oraz innych gatunków tanecznych w klimatach retro, z dziką punk rockową werwą i spontanicznością. Klasyczne instrumentarium big bandowe, takie jak choćby kontrabas, puzon czy trąbka w mariażu z brudnym undergroundowym brzmieniem, od razu porywa widownię do tańca. W stylu Ukraińców można usłyszeć też pozytywne odniesienia do najlepszych wzorców gatunku, jak choćby Gogol Bordello czy Manu Chao. W tym celu uruchomiliśmy zbiórkę funduszy na polakpotrafi.pl.

 

Koncert odbędzie się 22 października o godz. 22:00 w barStudio.

 

Program filmowy festiwalu

Festiwal UKRAINA! rozpocznie się pokazem filmu „Gniazdo turkawki” w reż. Tarasa Tkaczenki. Będzie to pierwszy pokaz w Polsce. Film otrzymał nagrodę Złotego Księcia w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na MFF w Odessie, a reżyser będzie gościem Festiwalu UKRAINA! „Gniazdo turkawki” opowiada bardzo współczesną historię, młodej Ukrainki, która wraca do domu po 2 latach emigracji. Spodziewa się dziecka ze swoim włoskim szefem. Staje przed dylematem. Gdzie lepiej i godniej żyć? I dla kogo? Film porusza kwestię masowej emigracji Ukraińców. Prawie  4 miliony Ukraińców wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Film pokażemy 2 razy podczas festiwalu i reżyser spotka się z widzami.

Gościem festiwalu będzie również reżyserka filmu „Bracia. Ostatnia spowiedź” Wiktoria Trofimenko. Filmowy debiut ukraińskiej reżyserki Wiktorii Trofimenko oparty jest na motywach powieści szwedzkiego pisarza Torgny’ego Lindgrena. Zdobył m.in. nagrodę jury za najlepszą aktorkę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie oraz nagrodę za najlepszy debiut na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rumunii. To głęboko poruszający obraz ukazujący siłę miłości i nienawiści dwóch skłóconych braci Hucułów, którzy nie rozmawiają ze sobą od 40 lat i życzą sobie nawzajem śmierci. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie reżyserki z widzami. Tytułem, który warto wziąć pod uwagę jest „Lot złotej muszki” Iwana Krawczyszyna. Powstał na podstawie opowiadań lwowskiego pisarza Bohdana Wołoszyna, piszącego o halickich tradycjach. Z tego regionu pochodzi również reżyser. Główna bohaterka to dziewczynka Mykoła z wielką wyobraźnią, która opowiada trzy razy w odmienny sposób tę samą historię o tym, jak w jej wsi o mały włos przez byka nie rozpoczęła się trzecia wojna światowa. Świętością dla Mykoły są słowa jej dziadka, z których czerpie mądrość i interpretuje rzeczywistość. Dziewczynka wie, że trzeba być dobrym, a ludzkie życie podobne jest do lotu złotej muszki nad ogniem – tak jaskrawe i krótkie…

Podczas festiwalu zostanie pokazany również debiutancki film Olega Sencowa „Gracz” poprzedzony krótkim filmem, w którym swoje wsparcie dla Olega wyrażają znani Polacy związani ze środowiskiem filmowym i kulturą. Przy tej okazji zostanie zorganizowana zbiórka pieniężnq, która przeznaczona będzie na wydatki prawne mające na celu uwolnienie i wsparcie finansowe dwójki dzieci Olega Sencowa.

Wśród dokumentów polecamy „Żywy ogień” Ostapa Kostiuka, artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w Ukraińskich Karpatach, ukazujący misję i piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na tle ogromnych zmian społecznych, dążeniu do wzbogacenia i konsumpcjonizmu, spotykamy ludzi, dla których liczy się podtrzymywanie tytułowego żywego ognia, tradycja przodków i historia Huculszczyzny. Film otrzymał nagrodę specjalną jury na HOT DOCS Canadian International Documentary Festival 2015, a także nagrodę za najlepsze zdjęcia na  Salem Film Fest 2016 (USA).

Znakomitym obrazem jest film dokumentalnym „Ukraińscy szerfowie” Romana Bondarczuka, który otrzymał nagrodę specjalną jury w konkursie filmów pełnometrażowych IDFA. To tragikomiczna opowieść o dwóch szeryfach, którzy działają na południu Ukrainy i próbują powstrzymać przestępczość. Film śledzi ich losy, ukazując komizm codziennych sytuacji, w czym przypomina prozę Nikołaja Gogola. To ukraiński kandydat do Oscara.

Pokaz dla dzieci

W trakcie festiwalu zapraszamy do zabawy również dzieci. Przygotowany został cykl rodzinnych zabaw: krótki pokaz polskich i ukraińskich bajek, wspólne rozwiązywanie międzynarodowych zagadek i stworzenie polsko-ukraińskiej flagi. Nie zabraknie wspólnych występów. W ramach zabaw dzieci będą mogły stworzyć Motanki – słowiańskie lalki dobrych życzeń.

Warsztaty kuchni ukraińskiej

Warsztaty kuchni ukraińskiej poprowadzą Ukraińcy gotujący na co dzień w Kuchni Konfliktu. Będzie to znakomita okazja do poznania tradycji kulinarnych Ukrainy oraz odkrycia kilku kuchennych tajemnic i smaków.

Bilety:

14 zł (normalny),  12 zł  (ulgowy), poranek dla dzieci 15 zł, warsztaty kulinarne 45 zł, Rezerwacja biletów:  tel. 22 848 33 33, e-mail: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Zobacz również:

Galicyjski Chór Kameralny ze Lwowa

Dnia 14.05.2015 o godz. 19:15 w Kościele p.w. św. Franciszka odbył się koncert Galicyjskiego Chóru Kameralnego...

zobacz więcej
Miesiąc Lwowski

Już dziś, 1-ego kwietnia, startuje Miesiąc Lwowski Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016! W ramach Miesiąca ...

zobacz więcej
Spektakl "Antygona w Nowym Jorku"

Dnia 15.05.2015 o godz. 19:00 w Teatrze Nowym dobył się pokaz spektaklu "Antygona w Nowym Jorku" w reżyserii...

zobacz więcej