Używamy pilków cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Możesz wyłączyć je w ustawleniach przegladarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.
PL EN
16 V 2015

W piątkowy wieczór 15 maja w Poznaniu

został po raz pierwszy zaprezentowany spektakl „Antygona w Nowym Jorku” w reżyserii Andrzeja Szczytko oraz w wykonaniu Charkowskiego Państwowego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki.

Dzieło Janusza Głowackiego uznawane jest za jeden z najważniejszych polskich dramatów ostatnich dekad. Sztuka była wystawiana w najznakomitszych teatrach całego świata, m. in. w Nowym Jorku, Moskwie, Pradze,Bonn, Budapeszcie, Paryżu i innych. Jej premiera miała miejsce w grudniu 2014 roku w Charkowie. Antyczną tragedię Sofoklesa autor przeniósł do czasów współczesnych, udowadniając ponadczasowość problemów ludzkiej egzystencji.

Warto dodać, iż to właśnie poznańscy widzowie mieli okazję zobaczyć spektakl znakomitego polskiego reżysera teatralnego oraz aktora, odznaczonego między innymi medalem „Zasłużonego dla kultury polskiej”. Co więcej, grupa aktorów przybyłych w miniony weekend do Teatru Nowego to, według opinii samego Szczytko, jeden z dziesięciu najlepszych zespołów teatralnych na świecie. Nie dziwi więc fakt, iż miejsca w Teatrze Nowym zostały zapełnione po brzegi.

Spektakl, w przekładzie Ołeksandra Irwanca, został objęty Honorowym Patronatem Ambasadora Ukrainy –Andrija Dyszczyci.