Używamy pilków cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Możesz wyłączyć je w ustawleniach przegladarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.
PL EN
16 V 2015

Na piątkowe popołudnie 15 maja

organizatorzy Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna przygotowali spotkanie z ukraińskim pisarzem Ołeksandrem Irwańcem oraz polskim reżyserem teatralnym Andrzejem Szczytko. Artyści ci współpracowali przy spektaklu „Antygona w Nowym Jorku”. Sztukę Janusza Głowackiego w przekładzie Irwańca oraz reżyserii Szczytko można było obejrzeć zaraz po rozmowie, jaka odbyła się we foyer Teatru Nowego w Poznaniu.

Spotkanie prowadzone przez dr. Ryszarda Kupidurę dotyczyło stosunków polsko-ukraińskich zarówno na scenie, ale także poza nią. Rozmowa odnosiła się nie tylko do spektaklu, ale szerzej, współczesnej literatury ukraińskiej oraz fenomenu lat 80-tych i formacji „Bu-Ba-Bu”, do której literat należał.

Wydaje się, że autor wydanych w Polsce „Riwne/Rowno” oraz „Choroba Libenkrafta” wraz ze swoimi kolegami z owego ugrupowania (Jurij Andruchowycz oraz Wiktor Neborak) zapoczątkowali na Ukrainie nowe wzorce literackie, do dziś utrzymując często pełną prowokacji, burleski oraz farsy postawę dekanonizacyjną. Podczas dyskusji nie zabrakło refleksji na temat stanu młodej literatury ukraińskiej oraz roli poezji społecznej (politycznej) w kształtowaniu świadomości Ukraińców. Wydaje się, że Irwanec pozostaje krytycznym komentatorem, który wykorzystując ironię oraz śmiech nadal potrafi ukazać wady oraz zalety swego kraju, nie popadając jednocześnie w zbytnią mityzację oraz patos.

Po spotkaniu literackim zainteresowani udali się na spektakl „Antygona w Nowym Jorku” w reżyserii Andrzeja Szczytko oraz w wykonaniu Charkowskiego Państwowego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki.