Używamy pilków cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Możesz wyłączyć je w ustawleniach przegladarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.
"Imperial"

Imperial bez wątpienia jest jednym z ważniejszych punktów na mapie Nowego Sącza. Ta działająca od początku XX wieku (w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej) restauracja połączona z kawiarnią skupiała w sobie artystyczne życie miasta.

Budynek, w którym mieścił się lokal, zaprojektował ceniony architekt Stanisław Eliasz Radzikowski. Był to dwupiętrowy, elegancki hotel z parterem przeznaczonym na część gastronomiczną. Z początku zarządzany przez żydowską rodzinę z Wiednia, po wybuchu II Wojny Światowej przeszedł w ręce niemieckie. Urządzono tam Deutsche Haus z kasynem dostępnym jedynie dla Niemców. Po 1945 roku w hotelu Imperial gościło wiele instytucji. Swoją siedzibę miała tu m.in. Szkoła Muzyczna, Starostwo Powiatowe, oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Parter jednakże bezsprzecznie należał do restauracji, z racji ekskluzywności goszczącej jedynie przedstawicieli wyższych klas.

W czasach PRL-u miejsce to stanowiło ważny element kultury Nowego Sącza, skupiając śmietankę towarzyską miasta, oraz przedstawicieli sądeckiej bohemy. Lokal gościł wielu znanych i cenionych w tamtych czasach artystów, m.in. Adama Stępniowskiego, Jerzego Dudryka, czy Henryka Witowskiego.

Powolny upadek rozpoczął się po 1989 roku. Budynek przechodził z rąk do rąk, a kolejni właściciele starali się przywrócić restauracji jej dawny blask. Niestety ostatecznie drzwi tego miejsca zostały zamknięte.

Do czasu…

Dowiedz się więcej...

"Academus"

Niedaleko wrocławskiego Rynku, za kościołem Garnizonowym św.Elżbiety, przy ul.Kiełbaśniczej 23 znajduje się jedn...

zobacz więcej
"Beirut"

Choć hummus w nazwie, Beirut Hummus & Music Bar ma lepsze smaki do zaoferowania, niż pasta z ciecierzycy. Na przy...

zobacz więcej
"Blue Cactus"

Jesteśmy restauracją amerykańską w segmencie casual specjalizująca się w kuchni Tex-Mex. Tex Mex jest kuchnią pog...

zobacz więcej
"Jaś i Małgosia"

Klubokawiarnia organizuje spotkania tematyczne i dni piw z danych regionów. Witajcie na stronie Klubokawiarni Jaś &...

zobacz więcej