Używamy pilków cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Możesz wyłączyć je w ustawleniach przegladarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.
Słowniczek pojęć
PL EN

A tutaj poznacie szczegóły przygotowania piwa…

ALE – piwo górnej fermentacji przygotowywane z udziałem drożdży Saccharomyces cerevisiae. Zastosowanie tego typu drożdży oraz wyższych temperatur fermentacji (najczęściej w przedziale 18-25 stopni Celsjusza) sprawia, że piwa tego typu charakteryzują się znacznie bardziej złożonym smakiem i aromatem niż lagery.

DOLNA FERMENTACJA – obok fermentacji górnej stanowi jeden z dwóch podstawowych rodzajów fermentacji piwa. Piwa otrzymane za pomocą fermentacji dolnej nazywane są piwami typu lager. Do prowadzenia fermentacji dolnej używa się odpowiednich drożdży dolnej fermentacji (gatunek Saccharomyces carlsbergensis), które do rozwoju wymagają niższej temperatury, a pracę rozpoczynają już od 10°C. W przeciwieństwie do drożdży górnej fermentacji nie zbierają się one na powierzchni brzeczki, lecz opadają na dno fermentora. Młode piwo dojrzewa następnie przez co najmniej 4 tygodnie, a efektem jest piwo o wyraźnym, czystym, ale bardziej płytkim smaku. Jest to najbardziej rozpowszechniony sposób fermentacji we współczesnym piwowarstwie.

GÓRNA FERMENTACJA – rodzaj fermentacji w piwowarstwie. Proces fermentacji przebiega w temperaturze 16-24 °C przy użyciu odpowiednich szczepów drożdży z gatunku Saccharomyces cerevisiae czyli tzw. drożdże górnej fermentacji. Użycie fermentacji górnej oraz odpowiednich drożdży powoduje, że proces fermentacji przebiega znacznie szybciej, a piwo zawiera większą ilość wyższych alkoholi oraz estrów, stanowiących o bogatszym bukiecie piwa. W przeciwieństwie do fermentacji dolnej fermentacja górna stosowana jest od najdawniejszych czasów, gdyż pierwotnie nie znano metod chłodzenia i wykorzystywano naturalne temperatury otoczenia.
Podział na fermentację górną i dolną wpływa również na typologię piw, gdyż wszystkie piwa zaliczane są albo do piw fermentacji górnej zwanej z angielska ale (wym. ejl), albo do piw fermentacji dolnej czyli piw typu lager. Klasycznymi odmianami piwa warzonymi metodą górnej fermentacji są piwa pszeniczne typu ale i stout.

INDIA PALE ALE – gatunek piwa górnej fermentacji (drożdże fermentują w wyższych temperaturach). Wyróżnia się głębokim smakiem i owocowym aromatem. Ma najwyższą zawartość krzemu, który wzmacnia kości.

LAGER – klasyczne piwo dolnej fermentacji, najpopularniejszy gatunek w Polsce. Lager pachnie chmielem i słodem. Jest ciemniejszy niż pilsner i ma więcej alkoholu. W 2011 roku uznano, że ten gatunek piwa (dolnej fermentacji) tworzy najlepszą piankę, która chroni aromaty piwa przed wyparowaniem.

MARCOWE – ciemnozłote piwo dolnej fermentacji, o bogatym, słodowym aromacie, słodkawym, ale nie słodkim smaku z wytrawnym zakończeniem. Obecność chmielu w zapachu niewyczuwalna, w smaku goryczka jedynie ma równoważyć słodycz pochodzącą od słodów. Oryginalnie warzone w marcu, na zakończenie tradycyjnego sezonu warzelniczego.

MIODOWE – piwo z dodatkiem miodu, dodanego do brzeczki piwnej przed lub w trakcie fermentacji. Pozwala to na jednoczesne poddanie fermentacji zarówno brzeczki piwnej, jak i miodu. Efektem jest jednolity piwny smak o miodowej tonacji ze słodyczą na niskim lub umiarkowanym poziomie.

NIEFILTROWANE – piwa niefiltrowane od swoich filtrowanych odpowiedników różnią się głównie smakiem. Smak drożdży i chmielu jest wyraźniej wyczuwalny a po rozlaniu takiego piwa do kufla lub pokala, w większości przypadków możemy poczuć charakterystyczny zapach skoszonej trawy. Jest ono także zupełnie inaczej gazowane – bąbelki są delikatniejsze i bardziej kwaskowe. Piwo wydaje się gęstsze. Inaczej też wygląda – jest mętne i można zaobserwować wyraźny osad.

NIEPASTERYZOWANE – pasteryzacja to technika konserwacji polegająca na odpowiednim podgrzewaniu produktów spożywczych. Proces ma na celu zniszczenie drobnoustrojów obecnych w produkcie i wydłużenie jego trwałości. Większość dostępnych na rynku piw niepasteryzowanych jest poddawana procesom mikrofiltracji, podczas których mikroorganizmy są oddzielane od piwa na bardzo drobnych sitach.

PILSNER – prawdziwy pilsner oprócz wody. Chmielu, słodu i drożdży nie może mieć żadnych innych (np. kukurydzianych dodatków). Gorzkie, o zdecydowanym, ostrym smaku i jasnej bursztynowej barwie. Warzone wyłącznie ze słodu jęczmiennego. Powinien też być wyrabiany z regionalnych surowców.

Przeczytaj także