Używamy pilków cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Możesz wyłączyć je w ustawleniach przegladarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.
Piwo i przekąski
PL EN

Czym zagryzać piwo?

Myśląc o typowej przekąsce do piwa, przeważnie wybieramy coś słonego, do tego chrupkiego i w dużej ilości. Paluszki, chipsy ziemniaczane czy krakersy to powszechnie konsumowane piwne przegryzki. Ale czy tylko one pasują do piwa?

Dlaczego do piwa z reguły coś podjadamy? Przede wszystkim ma na to wpływ jeden ze składników chmielu – lupulina, pobudzająca apetyt. Nie bez znaczenia jest także piwna goryczka, która drażniąc delikatnie kubki smakowe, powoduje chęć chwilowej neutralizacji gorzkiego smaku. Po trzecie zaś jest to rodzaj rytualnej biesiady, podczas której częstujemy się wraz z współbiesiadnikami z jednego talerza, popijając przy tym rozmaite odmiany piwa.

Czy będzie to pilsner, stout czy ale – nie ma to znaczenia dla atmosfery spotkania. Ma to jednak kluczowy wpływ na dobór przekąsek. Słone paluszki doskonale sprawdzają się w przypadku jasnego lagera, nie próbujcie jednak podawać ich do belgijskich piw klasztornych lub owocowych lambików.

 

Wszystkie jasne, wyraźnie goryczkowe piwa doskonale komponują się z daniami kuchni polskiej, toteż suszone śliwki w boczku, tradycyjne, wędzone wędliny, oscypek, bunc czy inne regionalne sery zawsze będą trafionym wyborem. Chmielowa goryczka, przepłukując kubki smakowe, usuwa z nich warstwę tłuszczu, dzięki czemu długo możemy cieszyć się smakiem.

Ciemne piwa. Jeżeli mamy w zanadrzu irlandzkie stouty lub angielskie portery powinniśmy podać do nich owoce morza. kawałki wędzonego kurczaka lub gęsi idealnie podkreślą smak niemieckich weizenów. koźlaki zaś koniecznie podajmy w towarzystwie gorzkiej czekolady i marcepana.

Zobacz także:

O piwie

O piwie… czyli ciekawostki na temat piwa, o tym czego piwo nie lubi, jaka jest idealna pianka…

zobacz więcej
Pić czy nie pić po biegu?

Co na pytanie: „Pić czy nie pić po biegu?” mówią naukowcy? Czy sprzyjają piwu, czy kategorycznie go…

zobacz więcej
Polacy lubią piwo

Nazwijmy rzeczy po imieniu: Polacy lubili i lubią spożywać alkohol. Jak pisze portal badania.net 76% Polaków…

zobacz więcej