Używamy pilków cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Możesz wyłączyć je w ustawleniach przegladarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.
Pić czy nie pić po biegu?
PL EN

Pić czy nie pić po biegu?

Co na pytanie: „Pić czy nie pić po biegu?” mówią naukowcy? Czy sprzyjają piwu, czy kategorycznie go zabraniają?

„Małe ilości alkoholu, i to każdego rodzaju, podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu we krwi, zmniejszają też skłonności do zakrzepów i pomagają organizmowi lepiej regulować poziom cukru” – mówi Kenneth J. Mukamal, ekspert od alkoholu i zdrowia w Beth Israel Deaconess Medical Center w Massachusetts.

pobrane

To na pewno. Ale problem pojawia się, gdy postawić pytanie idące nieco dalej: Czy alkohol zapobiega chorobom serca lub cukrzycy? „Tej kwestii nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć. Badania tego nie potwierdzają” – wyjaśnia naukowiec.

Wiemy na pewno, że ludzie, którzy piją w obrębie zalecanych limitów (czyli ni więcej niż dwa drinki dziennie dla mężczyzn, jeden dla kobiet), mają od dwudziestu, do 25% niższe prawdopodobieństwo chorób serca i cukrzycy niż niepijący. Ale znów jest to wynik obserwacji, a nie gruntownych badań. Medycyna nie wskazała jak do tej pory bezpośrednio związku przyczynowego między piciem alkoholu a tymi chorobami. Nie ma badań, które potwierdziłby, które potwierdziłyby zależności fizjologiczne „To przekonujące dowody, ale ciągle jednak pośrednie” – mówi doktor Mukamal.

źródło: „Runners Nr 6 (76) czerwiec 2016