Używamy pilków cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Możesz wyłączyć je w ustawleniach przegladarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.
"Imperial"

Imperial bez wątpienia jest jednym z ważniejszych punktów na mapie Nowego Sącza. Ta działająca od początku XX wieku (w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej) restauracja połączona z kawiarnią skupiała w sobie artystyczne życie miasta.

Budynek, w którym mieścił się lokal, zaprojektował ceniony architekt Stanisław Eliasz Radzikowski. Był to dwupiętrowy, elegancki hotel z parterem przeznaczonym na część gastronomiczną. Z początku zarządzany przez żydowską rodzinę z Wiednia, po wybuchu II Wojny Światowej przeszedł w ręce niemieckie. Urządzono tam Deutsche Haus z kasynem dostępnym jedynie dla Niemców. Po 1945 roku w hotelu Imperial gościło wiele instytucji. Swoją siedzibę miała tu m.in. Szkoła Muzyczna, Starostwo Powiatowe, oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Parter jednakże bezsprzecznie należał do restauracji, z racji ekskluzywności goszczącej jedynie przedstawicieli wyższych klas.

W czasach PRL-u miejsce to stanowiło ważny element kultury Nowego Sącza, skupiając śmietankę towarzyską miasta, oraz przedstawicieli sądeckiej bohemy. Lokal gościł wielu znanych i cenionych w tamtych czasach artystów, m.in. Adama Stępniowskiego, Jerzego Dudryka, czy Henryka Witowskiego.

Powolny upadek rozpoczął się po 1989 roku. Budynek przechodził z rąk do rąk, a kolejni właściciele starali się przywrócić restauracji jej dawny blask. Niestety ostatecznie drzwi tego miejsca zostały zamknięte.

Do czasu…